Zaburzenia pamięci
Jeszcze nigdy wcześniej ludzie nie żyli tak długo. Na przestrzeni ostatnich 200 lat, średnia długość życia w najbardziej rozwiniętych krajach wzrosła z zaledwie 27 lat do 70. Dzieci rodzące się w Europie i Ameryce Północnej mają szansę dożyć nawet 80 lat, te z Chin – 75 lat, natomiast te z Indii – 71 lat.
Proces starzenia wiąże się zarówno z problemami natury fizycznej, jak i mentalnej. Dzięki lekom ludzie mogą wieść zdrowsze życie nawet w podeszłym wieku.
Pamięć zaczyna pogarszać się w wieku średnim, kiedy to znacznie częściej zdarzają się małe potknięcia, takie jak mylenie rzeczy oraz problemy z zapamiętywaniem ostatnich rozmów. Usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy może być zmęczenie lub stres, a sytuacja ma szansę poprawić się bez żadnej pomocy.
Jednak coraz poważniejsze błędy, jak np. używanie niewłaściwych słów, gubienie się w miejscach, które dobrze znamy lub trudności ze śledzeniem fabuły książki lub programu telewizyjnego, mogą wymagać wsparcia medycznego.
Leczenie zaburzeń pamięci
Przynajmniej 1 na 10 osób doświadcza zaburzeń pamięci. Może się to wiązać z wiekiem, ale nie zawsze musi być nieuniknionym problemem, i co ważne, nie jest tożsame z demencją.
W gimnastykowaniu pamięci pomocne może być: sporządzanie list, korzystanie z wykresów ściennych oraz planerów, a także wykonywanie zadań umysłowych. Dla przykładu, przejdź przez cały alfabet i wymyśl po 5 słów zaczynających się na każdą literę. Postaraj się zapamiętać wszystkie osoby, z którymi rozmawiałeś na przestrzeni ostatnich 3 dni oraz najważniejsze punkty każdej z tych rozmów.
Jeżeli ty lub ktoś, kogo znasz, skarży się na problemy z pamięcią, powinniście udać się do lekarza. Prawdopodobnie konieczna będzie również wizyta u specjalisty. Pomocne może być także włączenie leczenia farmakologicznego.