Osteoporoza
Osteoporoza jest chorobą kości, w której dochodzi do zmniejszenia ich gęstości mineralnej oraz uszkodzenia mikrostruktury. Osteoporoza sama w sobie nie byłaby poważną choroba, gdyby nie fakt, że kości zajęte osteoporozą stają się kruche oraz w znacznie większym stopniu podatne na złamania, w porównaniu ze zdrowymi kośćmi.
Zazwyczaj złamania zdarzają się w takich obszarach jak: kręgosłup, biodra i nadgarstki. Wypadanie kręgów, inaczej kości kręgosłupa, znane pod nazwą złamania kompresyjnego, może wywołać drętwienie drugiego palca u nóg, bądź wystąpienie następujących objawów: jednostronny ostry ból pleców, pozycja wymuszająca skulenie lub wygięcie do przodu, redukcja wzrostu, ograniczona mobilność oraz prawdopodobieństwo niepełnosprawności. Złamania w obrębie kości długich mogą w znacznym stopniu obniżyć sprawność poruszania się oraz wymagać leczenia operacyjnego. W szczególności złamania kości biodrowych (obręczy biodrowej) są zazwyczaj wskazaniem do natychmiastowej operacji, gdyż wiążą się one z wieloma poważnymi zagrożeniami, jak chociażby zakrzepicą żył głębokich czy zatorem tętnicy płucnej (skrzepy krwi).
Zakłada się, że na świecie jedna na trzy kobiety oraz jeden na dwunastu mężczyzn, w wieku powyżej 50 lat, choruje na osteoporozę. Choroba ta przyczynia się do milionów złamań rocznie, głównie w obrębie kręgów lędźwiowych, bioder oraz nadgarstków. Ponadto, u mężczyzn stosunkowo często odnotowuje się złamania żeber.
Ze względu na czynnik hormonalny więcej kobiet niż mężczyzn, szczególnie po menopauzie, cierpi na osteoporozę, do powstania której dochodzi z powodu palenia tytoniu, przyjmowania leków lub w wyniku współistnienia chorób towarzyszących.
Leczenie osteoporozy
Stosuje się różne metody leczenia osteoporozy, jak na przykład przyjmowanie bisfosfonianów, redukujących ilość złamań kości czy kalcytoniny, czyli hormonu przyczyniającego się do zmniejszenia utraty masy kostnej. Wciąż istotną metodą pokonania choroby jest niedopuszczanie do złamań. Zarówno ćwiczenia z obciążeniem, jak i zażywanie suplementów diety bogatych w wapń, pomagają zwiększyć masę kostną oraz zachować zdrowe kości.